Najem samochodu zastępczego po kolizji – poradnik

Uczestniczyłeś w wypadku, jaki nie stał się z Twojej winy i Twój pojazd jest chwilowo w warsztacie? W sytuacji, gdy samochód jest Ci potrzebny do dziennego funkcjonowania, nie powinieneś się zamartwiać – należy Ci się pojazd zastępczy, którego koszt zostanie zapłacony przez OC winowajcy zdarzenia.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2011 roku o pojazd zastępczy z OC sprawcy ma prawo ubiegać się każdy, kto partycypował w stłuczce spowodowanej poprzez stronę przeciwną a także w jej wyniku został wyzbyty środka transportu. Nieważne jest to, do jakich celów osobistych czy zawodowych korzystasz z pojazdu. Jak stwierdzisz, iż brak pojazdu naraża Cię na niedogodności, masz możesz ubiegać się o samochód zastępczy.

Jakie dokumenty powinno się dołączyć do wniosku o wynajem auta zastępczego?
Wniosek o pojazd zastępczy możesz złożyć wprost w zakładzie ubezpieczeń, bowiem takiego rodzaju wyjście w ofercie ma ponadto dużo warsztatów i wypożyczalni samochodowych. Część z nich oprócz tego oferuje tę usługę bezkosztowo zdając sobie sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić na dłuższy najem samochodu, a w następnej kolejności podejmują się rozwiązać sytuację zwrotu kosztów bezpośrednio z zakładem ubezpieczeń winowajcy.

By pozyskać zastępczy pojazd będziesz musiał dopełnić kilka formalności. Pamiętaj zatem, aby zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny poszkodowanego pojazdu,
  • numer i datę szkody,
  • dane polisy OC winowajcy,
  • dokument z towarzystwa ubezpieczeniowego z informacją o przyjęciu zgłoszenia do likwidacji a także możliwości najmu samochodu.

O czym należy pamiętać wynajmując samochód po kolizji?
Samochód zastępczy należy Ci się niezależnie od tego, w jakich celach korzystasz ze swojego auta na co dzień, ale jedynie wtedy, kiedy nie masz innego środka transportu. Podczas, gdy posiadasz inne auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej możliwości. Miej na uwadze także o tym, iż Twój chwilowy środek transportu nie ma prawa być samochodem większej kategorii niż to, którego posiadaczem jesteś, a stawka za wypożyczenie nie może przekraczać średniej stawki na rynku.

Czas używania z auta zastępczego
Prócz tego korzystać z wypożyczonego samochodu masz prawo już od dnia powstania kolizji, nawet do momentu odebrania własnego samochodu z naprawy albo w razie, gdy wystąpi szkoda całkowita, nawet do chwili zakupu nowego auta.
W sytuacji, gdy firma ubezpieczeniowa udowodni, że zbyt długo zwlekałeś z decyzją to może odmówić całego zwrotu pieniędzy.